• Som Petrol Ticaret A.Ş.

  Som Petrol Ticaret A.Ş.

  Türkmenistan, İran, Irak ve diğer Ortadoğu ülkelerinde çok sayıda sondaj ve petrol sahası geliştirme faaliyetlerinde bulunan Som Petrol Ticaret A.Ş., Orta Asya, Afrika ve Avrupadaki faaliyetleri süresince 28 milyon tondan fazla petrol ve petrol ürünleri ticareti ile Hazar Denizi üzerinden Petrol Rafinerileri için 12 milyon tondan fazla petrol nakliyatı gerçekleştirmiştir. 

   

  Som Petrol A.Ş'nin ana faaliyetleri şöyledir ; 

   

    -Ham petrol ve gaz üretimi üzerine yatırımlar

    -Petrol rafinerilerinin inşaatı, modernleştirme işlemleri ve restorasyon çalışmaları

    -Ham petrol ve petrol ürünlerinin alım-satımı

    -Petrol ve petrol ürünlerinin taşınması

    -Petrol sahaları üzerinde arama ve sondaj işlemleri

    -Petrol sahası geliştirme hizmetleri

 • Turang Transit Taşımacılık A.Ş.

  Turang Transit Taşımacılık A.Ş.

  Turang Transit Taşımacılık, ASB Grup Şirketlerinin diğer bir üyesi ve İran doğalgazını, Bazergan-İran'dan başlayıp, Türk topraklarından geçirerek, Yunanistan ve Avusturya'ya götürmeyi hedefleyen boru hattının inşaatı ve işletiminden sorumlu firmasıdır.

  Projede belirlenen boru hattının toplam uzunluğu 5000km'ye uzanmaktadır. Boru hattının Türkiye sınırları içindeki uzunluğu ise 1780km'dir. Bu proje kapsamında Avrupa'ya taşınması planlanan toplam gaz miktarı yıllık 35 milyar küp olarak belirlenmiştir. Iran kaynaklı doğal gazın transit geçişi için, 17 Kasım 2008'de İran İslam Cumhiriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında bir 'Protokol Anlaşması' imzalanmıştır. Turang Transit Taşımacılık, projenin Türkiye kısmının ön inşaat işlemlerini yüzde 90 oranında tamamlamıştır.

   

 • Gent Elektrik Elektrik Enerjisi A.Ş.

  Gent Elektrik Elektrik Enerjisi A.Ş.

  Gent A.Ş., 2010 yılından günümüze İran Tanavir Şirketinden 2 hat üzerinden elektrik ithal etmektedir. Bu hatlar 150 MW'lık Başkale ve 40 MW'lık Doğubeyazıt hatlarıdır. Başkale hattı Aralık 2012'de 400 MW'a, Aralık 2013'de ise 450 MW'a yükseltilmiştir. 

   

  Gent Elektrik ayrıca, İran'ın Seymareh River bölgesinde Pompa-Depolamalı Hidroelektrik tesisi inşası için, İranlı otoriteler ile 800 milyon dolar tutarında bir anlaşma imzalamıştır.

 • Aktau Petrol Ticaret A.Ş.

  Aktau Petrol Ticaret A.Ş.

  Artis Overseas şu anda Aktau şehrinde Som Petrol'un sahip olduğu Artis Terminalinin işletmeciliğini gerçekleştirmektedir.

   

  Şirketin sahip olduğu Artis terminali 1968 yılında yerel bir şirket tarafından ısıtma yakıtı depolama amacıyla kurulmuş olup, bu tesisler 2002 yılında Artis SA'nın ana şirketi olan Som Petrol tarafından satın alınmıştır.

   

  Tesiste, üç adet 5000 tonluk ve dört adet 10000 tonluk depolama tankı ve yedi adet 100m3 'lük ve bir adet 700m3'lük yedek tank bulunmaktadır. Terminal petrol iskelesine 1 km uzunluğundaki 4 boru ile bağlıdır. Tesisin aylık 215.000 ton kapasitesi bulunmaktadır.

   

  Artis Overseas 2002'de özelleştirilen 250km uzunluğundaki,  Kaskortransservices demiryolunun %19'nun sahibidir. Bu demir yolundan yıllık 10 milyon ton yük taşınmaktadır.

   

  Şirket ayrıca, herbirinin 57 ton yükleme kapesitesi olan 250 sarınçlı vagonun sahibidir ve işletmeciliğini gerçekleştirmektedir.

 • Başlam Nakliyat

  Başlam Nakliyat

  Taşımacılık hizmetlerinin tüm alanlarını kapsayan uluslararası kalite ve verimlilik standartlarına uymak şirketin taşımacılık hizmetlerinde mükemmelliğe uzanan yolculuğunun ana hedefidir. Başlam Nakliyat, çalıştığı firmalara dünya ticareti ve taşımacılık hizmetlerinde sağladığı yüksek kalite ve kapasitesiyle tanınmıştır.
   

FAALİYETLERİMİZ

Petrol

ASB Grup, ''Som Petrol Ticaret A.Ş'' ile 1990 yılından itibaren Hazar Denizi, Türkmen ve Kazak bölgelerindeki petrol ve petrol ürünlerinin Avrupa ve Dünya piyasasına ihracatında büyük rol oynamış ve bu konudaki uzmanlığı ile farklı bölgelerde çalışmalarına devam etmektedir. 

ASB Grup, Orta Asya'da faaliyet gösterdiği süre içerisinde 28 milyon  tondan fazla petrol ve petrol ürünleri ihracatı gerçekleştirmiştir. Buna ek olarak petrol işletmelerinden, Hazar Denizi üzerinden Petrol Rafinerileri için 12 milyon tondan fazla petrol taşıması yapmış olup ASB Grup'un petrol sektöründe gerçekleştirdiği diğer faaliyetler şöyledir;

 • Arama, sondaj ve saha geliştirme faaliyetleri
 • Ham petrol ve petrol ürünleri alım ve satımı
 • Petrol ve petrol ürünleri aktarma faaliyetleri
 • Terminal kurulum ve işletmeciliği
 • Santral kurulum ve işletmeciliği
 • Doğal Gaz

  ASB Grup, alt şirketi olan Turang Transit Taşımacılık A.Ş. ile İran doğalgazını, Bazergan-İran'dan başlayıp, Türkiye topraklarından geçirerek, Yunanistan ve Avusturya'ya götürmeyi hedefleyen boru hattının inşaatı ve işletimi üzerinde çalışmaktadır.  

  ITE (İran Türkiye Avrupa Doğal Gaz Boru Hattı Projesi) projesinde belirlenen boru hattının toplam uzunluğu 5000 km'ye uzanmaktadır. Boru hattının Türkiye sınırları içindeki uzunluğu 1780km'dir.

  Bu proje kapsamında Avrupa'ya taşınması planlanan toplam gaz miktarı yıllık 35 milyar küp olarak belirlenmiştir. İran kaynaklı doğal gazın transit geçişi için, 17 Kasım 2008'de 'İran İslam Cumhuriyeti' ve 'Türkiye Cumhuriyeti Tabii Kaynaklar Bakanlığı' arasında bir 'Protokol Anlaşması' imzalanmıştır. Şu an proje kamulaştırma aşamasındadır.
   
  Elektrik

  ASB  Grup, grup şirketi olan Gent Elektrik A.Ş. İle 2010 yılından itibaren İran Tanavir Şirketi'nden Başkale ve Doğubeyazıt olmak üzere 2 hat üzerinden toplam 490mw elektrik ithal etmektedir.

  Ek olarak, Türkmenistan Enerji Bakanlığı, Devlet Elektrik Kurumu  'Türkmenenergo' ile yıllık 600.000.000 kWh (+ 20)'lık elektrik alımı için ön anlaşmalar imzalanmış, mutabakata varılmıştır.

  Diğer Faaliyetler

  Büyük ve başarılı yatırımları ile tanınan ASB Grup, alt şirketleri aracılığıyla  inşaat, gemicilik, özel ekonomik bölge geliştirimi, emtia ticareti ve taşımacılık gibi daha bir çok farklı sektörde de faaliyet göstermektedir.

  İstinye Mah. Bostan Sk. No:12 İstinye Sarıyer, İstanbul / Türkiye
  Tel: 0212 229 04 44 Faks: 0212 229 06 66 info@asbgroup.com.tr